Ir noslēdzies projekts ‘’Soli pa solim līdz drosmei draudzēties’’ (VP2024/3-35)!
Lai nerastos smagas sekas, kas saistītas ar skolas neapmeklēšanu no skolēnu puses, komplikāciju veidošanos, izglītības līmeņa un labklājības mazināšanos un mazpietiekamības kompleksa veidošanos, Bauskas Valsts ģimnāzijas Skolēnu pašpārvalde apskatīja problēmas, kas ir saistītas ar slodzi, stereotipizāciju un mobingu! Projekta rezultātā tika īstenotas dažnedažādas aktivitātes šo problēmu apzināšanai un arī mazināšanai! Viens no veiksmīgākajiem piemēriem ir 7. līdz 9. klašu konkurss ‘’Draudzīgākā klase’’, kas pierādīja to, ka jaunieši ir gatavi runāt par viņiem svarīgām tēmām, un apstiprināja problēmu risināšanas būtiskumu, jo diskusijās ar konkursa dalībniekiem atkal un atkal radās viens un tas pats secinājums par to, ka draudzība spēj ietekmēt ne tikai labklājību skolā, bet arī skolēnu sekmes! Pēc projekta izstrādes abām projekta autorēm Vendijai Volosovskai un Kristīnei Ellai Slaidiņai atmiņā uzpeldēja vairākas aktivitātes par un ap draudzību…
- Projekts sākās augustā ar tā prezentēšanu pedagoģiskajā un skolas padomes sēdē, prezentējot informatīvu apkopojumu par projekta mērķi un plānotajām aktivitātēm.
- septembrī tika veikta Skolēnu pašpārvaldes dalībnieku informēšana par projektu un tā norisi pirmajā Skolēnu pašpārvaldes sapulcē, uzņemot arī jaunos dalībniekus un jautrā gaisotnē nosvinot atkal satikšanos. Pirmās sapulces laikā tika veidota arī aptauja visiem klašu kolektīviem par tādām tēmām kā slodzes un spriedzes pieaugums, savstarpējā cieņa, agresivitāte un mobings, kā arī sāktas sarunas par konkursa ‘’Draudzīgākā klase’’ nolikumu un vērtēšanas kritērijiem. Kā var nojaust, tad pirmā sapulce bija kā akmens, no kura atsperties tālākai projekta izstrādei.
- Kad rezultāti tika ievākti, tad 14. oktobrī notika to analizēšana, meklējot problēmu cēloņus un veidus, kā šīs problēmas risināt. Pati interesantākā daļa – rezultātu apkopošana prezentācijas veidā! Atklājās, ka starp dažādām skolēnu sniegtajām problēmām ir novērojamas vairākas likumsakarības, piemēram, tie skolēni, kas ir iesaistīti pusaudžu motivācijas programmā (MOT) jau no 7. klases, savā klases kolektīvā neizjūt tik lielu spriedzi, kas saistīta ar citu apsmiešanu.
- No 14. oktobra līdz 15. oktobrim viesu namā ‘’Dole’’ norisinājās Skolēnu pašpārvaldes stiprināšanas pasākums, kas izvērtās kā neliela nometne, kuru ikviens Skolēnu pašpārvaldes dalībnieks gribētu piedzīvot vēlreiz. Pasākums bija piepildīts ar prezentācijām, idejām, sarunām un spēlēm.
- Tomēr 15. oktobris nebija tā diena, kuras laikā Skolēnu pašpārvaldes dalībnieki varēja atpūsties pēc 14. oktobrī paveiktajiem darbiem, jo bija jāieraksta pirmā raidieraksta ‘’Par veselīgām attiecībām’’ epizode, kura ir atrodama raksta lejasdaļā. Raidieraksta mērķis bija pārbaudīt, vai cilvēkiem ir interese klausīties un skatīties video par diezgan sāpīgām tēmām. Lai gan projekta autorēm mērķi bija neizmērāmi, diemžēl raidierakstu neizdevās īstenot līdz galam. To veicināja viesu meklēšanas grūtības, jo ne visi vēlas runāt par to, kas ir saistīts ar negatīvām atmiņām skolas solā.
- Savukārt veiksmīgi izdevās īstenot citu aktivitāti – 8. klašu izglītošanu 7. novembrī ar lektora no biedrības ‘’Papardes zieds’’ palīdzību par tēmām mobings un agresivitāte. Lekcijas laikā katra 8. klase divas mācību stundas bez skolotāju klātbūtnes runāja par problēmām, kurus būtu svarīgi atrisināt. Skolēniem interesantus ieteikumus sniedza lektors, kurš uzreiz neatbildēja uz jautājumiem – no sākuma viņš aicināja jauniešus izspēlēt spēles un caur šīm spēlēm pašiem atrast atbildes uz ilgu laiku noliegtajiem jautājumiem. Bija dzirdami smiekli un arī klusums, jo 8. klašu skolēni zina, cik svarīgi ir citam citu uzklausīt.
- Projekta ietvaros tika rīkots arī konkurss ‘’Draudzīgākā klase’’, kas bija par cieņu, sapratni un uzticību. Kopā konkursā piedalījās četras klases, proti, 7. A klase, 8. A klase, 8. B klase un 9. A klase, tomēr, ņemot vērā konkursa nolikumā rakstīto, par uzvarētāju kļuva tikai viena klase, kas pierādīja, ka zina to, kas ir draudzība un kas cenšas turēt draudzību augstā cieņā. Lai gan visas klases aktīvi pildīja uzdevumus, iesūtot video, sadarbojoties un piedaloties forumā ‘’Kāpēc draudzība?’’, 9. A klase konkursu izvērta pat nacionālā līmenī, nosūtot vēstuli Valsts kancelejai. Konkurss noslēdzās 16. decembrī kafejnīcā ‘’Aveņi’’, jo pēc tik centīgi padarīta darba ikviens ir pelnījis kādu saldumu gandarījumam.
Kafejnīca bija piepildīta ar sarunām par Ziemassvētkiem un Jauno gadu, kamēr projekta ‘’Soli par solim līdz drosmei draudzēties’’ autores nevarēja beigt priecāties par paveikto. Projekts bija tikai mazs solis līdz problēmu risināšanai, jo redzamiem rezultātiem ir vajadzīgs laiks, tomēr dažkārt pirmais solis ir svarīgākais no visiem.
Vendija Volosovska
Kristīne Ella Slaidiņa